top of page

Ekoškolka na farmě

Pomáhejme dětem měnit svět ve kterém žijí.

Jsme součástí překrásného velice inspirativního, tvořivého a láskyplného prostoru naší planety Země v samém srdci Krkonoš. Nás učí příroda, průvodce je pouze v roli pozorovatele. Nemáme ambice děti cokoliv vyučovat. Důvěřujeme přirozenému procesu učení každého jedince. Vše co potřebujeme máme přesně v daný okamžik k dispozici. Děti si sami řídí proces učení, takzvané sebeřízené vzdělávání. Sebeřízené vzdělávání nejlépe probíhá v dokonale inspirativním prostředí.  A právě prostředí naší farmy je naší největší předností. Plán dne se tvoří až při ranním kroužku. Spoluvytváříme si plán s dětmi dle aktuálního počasí, nálady a nastavení nás všech. Volná hra je to nejvíc, co můžeme dítěti dopřát. Někdy jsou dětem nabízeny různé činnosti, ale ony sami se mohou rozhodnout, zda budou jen přihlížet nebo se aktivně zapojí. Děti se učí cítit sebe sami, respektovat svoje pocity a také respektovat se navzájem.

Pokud se Vám líbíme, přijďte pobejt. Jste srdečně zváni.

Jsme soukromá instituce bez registrace. Přijímáme tedy i neočkované děti.

1-1206_edited_edited.jpg

Naše dny ve školce

Kde si hrajeme

Máme na farmě v Lánově svůj dřevěný domek s rákosovou střechou a hliněnými omítkami. V domečku máme kamínka, když je takový mráz až zalejzá za nehty, nám je tepličko.  Máme uvnitř sprchu i záchod, veliký stůl na hraní a hamání. Obklopuje nás veliká zahrada, kde máme skluzavku, houpačky, písek, zahradní domek, kolotoč, ohniště i záhonky.

1-2046.jpg
1-1990.jpg

Kde spíme a odpočíváme

V našem hliněném domku v patře pod rákosovou střechou odpočíváme a spinkáme.
Po obědě si běžně chvíli hrajeme a potom nám naše průvodkyně čtou v chaloupce před spaním pohádku. Spí se nám tady krásně:-). Když se někomu zrovna spát nechce, tvoří, čte si, prohlíží knížky....

Kde jíme, co jíme

Jíme převážně venku, kde máme svůj přístřešek. V zimě zalezeme do chalopuky ke kamnům.
Vaříme si na kotlíku polévky, ovocné knedlíky, gulášky houbové i buřtové, děláme si bylinkové „limči“ a svačinku si trháme rovnou do pusy.
Když si chceme více hrát doveze nám jídlo spřátelená jídelna z Vrchlabí. Po sobě si vše uklidíme a omyjeme nádobí.

1-1975.jpg
1-4617.jpg

Ráno se vítáme

Každé ráno máme po zazvonění na Zvonici ranní kroužek. V kroužku se společně přivítáme a spolu vytvoříme denní program. Někdy si i zazpíváme, zacvičíme si,  někdy hned ráno popřejeme oslavencům k narozeninám.

Staráme se o zahrádku

Na konci zahrady máme pěstitelskou část s vyvýšenými záhony, skleníkem, pařníkem a bylinkovou spirálkou. Zde společně pěstujeme zeleninu a bylinky. A kdo říká, že děti zeleninu nejedí s chutí, ať se na nás přijde podívat.

1-4418.jpg
1-1583.jpg

Žijeme se zvířátky

Podobné je to u nás i se zvířátky. M děti dobře chápeme, že o zvířátka, která chováme doma nebo na farmě se musíme denně starat. Je to všechno v rovnováze. Dávají nám spoustu lásky a radosti, tak i my jim m věnujeme náš čas. Nakrmit je, donést jim vodu a uklidit výběh. Pokud se najde někdo kdo tvrdí, že nerady uklízíme je zván. Když nám to dává smysl jde lopata, hrábě a kortouč na dračku.

Jsme parta

Všichni společně vytváříme harmonii a vzájemně se respektujeme.
Ve školce máme své skvělé kamarády a parťáky. Těší nás každý nový den. Ať je vítr, teplo nebo mráz, jsme parta do pohody i nepohody.

1-1577.jpg
1-4836.jpg

Tvoříme

Tvoříme a jsme kreativní. Ve školce máme různé pastelky, barvičky, korálky, pomůcky. Nejlépe s námi tvoří příroda sama. Vždy si vytvoříme zábavný a pestrý program. Každý si zde najde ten svůj prostor a dělá co ho baví.

Učíme se přírodou

V prostoru mimo naši školku máme jezírka, kde můžeme zkoumat co umí voda. Ve školce máme ohniště, kde se učíme s ohněm. Někdey běháme s větrem o závod, a někdy si hrajeme jen tak s hlínou nebo běháme bosky po zemi. Zžíváme se tady všemi smysly se všemi živly a to nás baví.

1-1919.jpg
IMG_0017.JPG

Plaveme

V Zahradě živlů je bazén s probiotickou vodou, kam chodíme pravidelně plavat. Ohřát se můžeme i v páře, vířivce a naopak v létě osvěžit v jezírku.

Chodíme do Zahrady živlů

Hned vedle Ekoškolky v prostorách 1 hektaru vzniká další kouzelný prostor: Energetické lázně a Zahrada živlů. Na kopci je posvátná studna, která okouzlí každého, kdo do ní vstoupí. Zde vyvěrá zdravá voda, která protéká sedmi čakrovými jezírky, fontánkou a teče do samočistícího jezírka, ve kterém se i my koupeme společně s rybičkami, vážkami a dalšími tvorečky nebo jen pozorujeme co voda a příroda dovede.

1-1850.jpg
bottom of page